podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Tadżykistan - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Tadżykistan - wiza, ambasady, przepisy

Duszanbe     
tadzykistan
Tadżykistan - podróże do TadżykistanuTadżykistan - mapa krajuTadżykistan - spis artykułów i galeriiTadżykistan - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeTadżykistan - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaTadżykistan - szczepienia, zdrowie, poradyTadżykistan - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROTadżykistan - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOTadżykistan - przewodniki, mapy, atlasy
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Tadżykistanu. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!
Zobacz cenę wizy do Tadżykistanu, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele Polski podróżujący do Tadżykistanu objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Tadżykistanu w krajach ościennych, np. w Berlinie lub w Moskwie, podając cel wyjazdu. Na wizę czeka się ok. dwóch tygodni. Na miejscu jest możliwość przedłużenia jej. Nielegalne przedłużenie pobytu poza liczbę dni określonych w wizie grozi wysoką karą pieniężną nakładaną przez straż graniczną, a nawet wszczęciem postępowania sądowego. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani określonej kwoty na każdy dzień pobytu. W ostatnim czasie pojawiła się możliwość uzyskania wizy tadżyckiej również na lotnisku w Duszanbe (wiza na okres do miesiąca pobytu), jednakże z uwagi na brak bezpo­śred­nich połączeń lotniczych z Tadżykistanem należy się zapo­znać z przepisami wizowymi obowiązującymi w krajach tranzy­towych.
Informacje dla kierowców
Uznawane jest międzyna­rodowe prawo jazdy. Piesi i kierowcy powinni zachować szcze­gólną ostrożność, gdyż miejscowi użytkownicy dróg swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Nie ma obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, lecz jest to zalecane. Wysokość man­datów jest w większości przypadków umowna. Dość zły jest stan dróg, szczególnie wiosną i jesienią.
Podróżowanie po kraju
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest znaczne. Należy ograniczyć do minimum podróżowanie nocą. Infrastruktura turystyczna jest zde­cy­dowanie niewystarczająca. Władze ograniczyły ruch osobowy na terenach i w strefach chronionych, w rejonach graniczących z Afganistanem oraz w rejonie Górskiego Badachszanu (wyma­ga­ne są specjalne pozwolenia wydawane w miejscowym MSZ, stosun­kowo trudne do uzyskania). Planowanie podróży poza głównymi drogami i dużymi miastami należy poprzedzić odpowiednim rozpoznaniem w zakresie bezpieczeństwa. W przypadku podróży turys­tycznych po Tadżykistanie (zwłaszcza w Gornobadachszańskim Rejonie Autonomicznym - GBAO) zalecane jest informowanie drogą elektroniczną polskiej placówki w Taszkencie o przebiegu podróży i miejscach ostatniego pobytu.
Uwaga: należy pamiętać, iż północny okręg kraju (Sogdyjski) jest odizolowany od pozostałej części kraju pasmem gór Gissarskich i Turkiestańskich. Bezpieczna podróż do tego rejonu kraju od strony południowej jest możliwa główną drogą przez 3 miesiące w roku w okresie letnim.
Przepisy celne
Wywóz waluty jest dopuszczalny do kwoty zadeklarowanej w deklaracji wwozowej.
Przydatne informacje
• Nie ma problemu z wymianą walut; ponieważ kurs czarno­rynkowy nie różni się specjalnie od kursu wymiany w kantorach, zaleca się wymianę w oficjalnych punktach, gdzie ceny są także umowne. Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych i czeków podróżnych.
• Obowiązują odrębne ceny dla obywateli Tadżykistanu, oby­wateli WNP oraz dla pozostałych cudzoziemców.
• Państwowy transport miejski jest niewystarczający, po­wszech­ne jest wykorzystywanie samochodów prywatnych jako taksówek – cenę za przejazd należy ustalić z góry.
• Sieć telefoniczna wewnątrz kraju jest bardzo zła, polski roaming działa w wyjątkowych przypadkach. W Duszanbe i innych większych miastach można znależć kawiarenki internetowe.
• Różnica czasu: + 3 godziny w czasie letnim, + 4 godziny w czasie zimowym w stosunku do czasu warszawskiego.
• Numer kierunkowy do Duszanbe: 009923 72.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Taszkiencie (Uzbekistan) akredytowany jest również w Republice Tadżykistanu.